Hrad Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejn je jedním ze tří hradů jabloneckého okresu.

Po Vranovském hřebeni vede červeně značená lesní cesta k nejsevernější hradní zřícenině tohoto kraje - Frýdštejnu (3 km). Hrad, stojící na strmých, nepřístupných skalách, byl založen ve druhé polovině 14. století pravděpodobně pány z Bibrštejna. Jeho dominantou je mohutná válcová věž o průměru devět metrů, která má být zpřístupněna. Na počátku 15. století byl hrad obléhán husity a ke konci 16. století se uvádí jako pustý. V podhradí stojí jednoduchá pískovcová kaplička z roku 1823, postavená ve stylu lidového baroka. Historie Frýdštejna je spojena se jménem malíře Beneše Knüpfera a Eduarda Miléna nebo kameníka Ignáce Martince, jemuž jsou připisovány také práce na výzdobě Pantheonu.

Provozovatel:

Obec Frýdštejn
463 42 Hodkovice nad Mohelkou
Telefon: (+420) 483 393 060
E-mail: oufrydstejn@iol.cz
Internet: www.frydstejn.cz

Hrad Vranov - Pantheon

Skalní hrad, patrně největší a nejkomplikovanější, založený na poč. 15. stol., opuštěný v 16. stol. Hradní areál upraven v 19. stol. na romantický Pantheon. Na předhradí letohrádek z r. 1826 v podobě kaple.

Poloha: nad obcí Malá Skála, 8 km od Turnova, 4 km západně od Železného Brodu
Přístup: pěšky se na Vranov dostaneme z Malé Skály po červené turistické značce, z nádraží necelé 2 km. Auto je nutné zanechat v obci Malá Skála a vydat se na hrad pěšky, od záchytného parkoviště (na konci obce směrem na Harrachov vlevo). Odtud je to cca 0,5 km po příjemném lesním schodišti. Na kole je místo poměrně dobře přístupné. Trasa je značena od místního proslulého Pizzařství a vede malebným údolím kolem krásného mlýna.

Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec patří mezi dominanty a nejstarší stavební památky Turnovska. Byl založen ve 2. polovině 13. století a v minulosti byl několikrát přestavěn. Sloužil jako rodové sídlo Vartenberků, Krajířů a Desfoursů.

Státní zámek Hrubý Rohozec leží v jihovýchodní části Libereckého kraje, na okraji města Turnova, v blízkosti silnice I/10 (E65) spojující Turnov se Železným Brodem. Parkoviště pro osobní automobily a zájezdové autobusy se nachází 100 metrů od zámku.

Zámek Hrubý Rohozec není na první pohled dobře označený. Schovává se za parkem a jeho bývalé hospodářské budovy obsadily soukromé firmy.